... ...

Zgodnie z harmonogramem na obecny rok Zakłady Mechaniczne Tarnów S.A. zrealizowały pierwszą dostawę zmodyfikowanych karabinów maszynowych UKM 2000P. Umowa na te zmodernizowane karabiny została zawarta w czerwcu ubiegłego roku, a dostawy mają zakończyć się do 30.09.2024r .

Zmodyfikowany uniwersalny karabin maszynowy UKM 2000P jest owocem bliskiej współpracy pomiędzy przemysłem zbrojeniowym a wojskiem, które połączyły siły w celu stworzenia kompleksowego narzędzia do skutecznego przeciwdziałania zagrożeniom różnego typu. Zasilany amunicją 7,62 mm × 51 mm w taśmie rozsypnej M13, karabin charakteryzuje się odpowiednią siłą rażenia oraz celnością, która sprawdza się zarówno na krótkich, jak i długich dystansach. Jego wszechstronne zastosowanie umożliwia efektywne wykorzystanie jako broń piechoty, a także jako uzbrojenie montowane na podstawach na wszelkiego rodzaju nosicielach (pojazdach, łodziach czy śmigłowcach).

Karabin może być używany do ostrzału celów naziemnych i powietrznych, a jego skuteczność na dużych odległościach może zostać zwiększona dzięki odpowiedniej konstrukcji podstawy. Jego wszechstronność oraz wysoka wydajność stanowią nieocenione wsparcie dla żołnierzy, zapewniając im skuteczną broń niezależnie od specyfiki danego środowiska bojowego, zapewniając im przewagę ogniową na polu bitwy. AG