... ...

W siedzibie CBŚP odbyła się uroczystość z okazji objęcia obowiązków na stanowisku Komendanta Centralnego Biura Śledczego Policji. Ta  chwila związana była z powołaniem przez szefa  MSWiA Marcina Kierwińskiego na to stanowisko insp. Cezarego Lubę. Komendanta Centralnego Biura Śledczego Policji wprowadził p.o. Komendant Główny Policji insp. Marek Boroń w obecności kadry kierowniczej CBŚP.

P.o. komendant główny Policji insp. Marek Boroń podkreślił,  że dowodzenie Centralnym Biurem Śledczym Policji to wyzwanie, ale jest przekonany, że posiadane ogromne doświadczenie zawodowe pozwoli insp. Cezarowi Lubie stanąć na wysokości zadania.

Inspektor Cezary Luba  podziękował za  zaufanie jakim został obdarzony. Powiedział że dołoży wszelkich starań, aby podołać nowym wyzwaniom. 

Oficjalną część uroczystości zakończyło odprowadzenie pocztu sztandarowego i meldunek o zakończeniu zbiórki.

                                 ***

Nowy szef Centralnego Biura Śledczego Policji inspektor Cezary Luba ma 51 lat. Służbę w Policji rozpoczął 1 września 1992 roku na stanowisku aplikanta w Wydziale Kryminalnym Komendy Wojewódzkiej Policji w Siedlcach. Jest absolwentem Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie oraz Uniwersytetu Warszawskiego na kierunku Dziennikarstwo i Nauki Polityczne.

Od 2005 roku  był zastępcą Naczelnika Wydziału do Zwalczania Zorganizowanej Przestępczości Narkotykowej Centralnego Biura Śledczego Komendy Głównej Policji, a od 2008 - naczelnikiem tego  wydziału.    Od 2014 roku – ekspert w Polskim Kontyngencie Policyjnym Misji Unii Europejskiej w zakresie praworządności w Kosowie.  Od listopada 2021 roku  pełnił stanowisko  zastępca Szefa Misji Unii Europejskiej w zakresie praworządności w Kosowie,  Od 9 lutego 2024 roku  został wyznaczony komendantem Centralnego Biura Śledczego Policji.

źródło: policja.pl