... ...

W sobotę 17 lutego 2024 r. o godz. 9.30 przy Studium Wychowania Fizycznego Wojskowej Akademii Technicznej przy ul. Kartezjusza 1 w Warszawie odbędzie się 15. Półmaraton Komandosa.

Linia startu i mety znajduje się przed wejściem głównym do budynku Studium Wychowania Fizycznego WAT. Dekoracja zwycięzców poszczególnych klasyfikacji oraz wręczenie pucharów i wyróżnień odbędzie się w budynku SWF na dużej hali sportowej ok. godz. 15.30.

15 edycja Półmaratonu Komandosa odbędzie się z rekordową frekwencją: blisko 900 startujących w dwóch turach biegu: o 9.30 (dla amatorów) i 12.30 (dla szybszych zawodników). Każdy z zarejestrowanych uczestników pobiegnie w pełnym umundurowaniu polowym lub ćwiczebnym z plecakiem o masie minimum 10 kg. Trasa biegu wynosi 21 km i 97,5 metra i została wytyczona na ścieżkach placu ćwiczeń taktycznych WAT. Rywalizacja będzie miała charakter międzynarodowy, w biegu wezmą udział reprezentanci 10 uczelni z zagranicy, po 3 studentów z każdego ośrodka akademickiego.

W kategorii Mistrz Podchorążych, zostanie dodatkowo rozegrany bieg – Memoriał śp. Arkadiusza Radzio, podchorążego WAT, który zginął latem ubiegłego roku w wypadku lotniczym w Chrcynnie.

Film z zeszłorocznej imprezy zamieszczony jest na kanale YouTube uczelni: https://www.youtube.com/watch?v=N9n8iTa6soQ

                                                     ***

Półmaraton Komandosa jest organizowany cyklicznie od 15 lat przez Wojskową Akademię Techniczną. Bieg ma na celu wyłonienie indywidualnych i drużynowych mistrzów zmagających się na dystansie 21,095 km w pełnym umundurowaniu i z zewnętrznym obciążeniem o masie 10 kg. Dodatkowym celem organizatorów jest popularyzacja biegów ekstremalnych wśród służb mundurowych oraz ułatwienie funkcjonariuszom i żołnierzom (sportowcom) prezentacji ich wyszkolenia. Wydarzenie ma również znaczenie integracyjne – różne rodzaje służb mundurowych i środowisko lokalne jednoczą się poprzez udział w sporcie masowym.