... ...

Zmotoryzowani z 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej forsują jezioro Buszno. Pokonanie przeszkody wodnej to mini test przed najważniejszym ćwiczeniem Sił Zbrojnych RP pk. Dragon - 24.

Już za około półtora tygodnia zmotoryzowani z 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej wyruszą na ćwiczenie taktyczne z wojskami pk. Dragon - 24.

Międzynarodowy trening jest najważniejszym sprawdzianem taktycznym dla żołnierzy Wojska Polskiego w obecnym roku. DR - 24 jest jednym z elementów NATO-wskiej serii ćwiczeń pod wspólnym kryptonimem Steadfast Defender - 24. Przedsięwzięcia mają charakter defensywny i nie są skierowane przeciwko jakiemukolwiek państwu, ale stanowią demonstrację zdolności sojuszu północnoatlantyckiego.

Tak ogromne przedsięwzięcie, wymaga zaangażowania ze strony żołnierzy 17 WBZ, którzy Dragona - 24 poprzedzili treningiem sztabowym Odra - 24 oraz ćwiczeniem Jeż - 24. Ponadto przygotowanie do wyjazdu na poligon to szereg złożonych przedsięwzięć organizacyjnych m.in. kompleksowa obsługa sprzętu i jego sprawdzenie. Dlatego w połowie lutego zmotoryzowani trenowali pokonywanie przeszkody wodnej, testując szczelność pojazdów w jeziorze Buszno koło Trzemeszna Lubuskiego. 

Tzw. „spławikowanie” to mini test przed zdaniami, z jakimi zmierzą się żołnierze z międzyrzeckiej jednostki wojskowej podczas międzynarodowej współpracy na Dragonie - 24.

W środę, 14 lutego w pobliskim akwenie, wodnemu sprawdzeniu zostali poddani żołnierze bojowych batalionów. Zasadniczym sprzętem będącym na wyposażeniu pododdziałów zmotoryzowanych jest ważący prawie 23 tony kołowy transporter opancerzony Rosomak, który znakomicie sprawdza się w najtrudniejszym terenie – także w wodzie.

Przez cały czas trwania ćwiczenia nad bezpieczeństwem żołnierzy czuwali nurkowie z 5 batalionu saperów z Krosna Odrzańskiego.

kpt. Anna Dominiak
foto: st. szer. spec. Patryk Szymaniec