... ...

Pociski artyleryjskie, granaty, bomby lotnicze, miny – to niebezpieczne pozostałości po drugiej wojnie światowej, na które cały czas musimy uważać. Ich podejmowaniem zajmują się ludzie o stalowych nerwach czyli saperzy z 9 patrolu saperskiego 9BBKPanc.

Pociski artyleryjskie, granaty, bomby lotnicze, miny – to niebezpieczne pozostałości po drugiej wojnie światowej, na które cały czas musimy uważać. Stanowią realne zagrożenie zdrowia i życia i odnajdywane są najczęściej przypadkowo np. w lasach, na polach albo przy budowie dróg. Ich podejmowaniem zajmują się ludzie o stalowych nerwach czyli saperzy z 9 patrolu saperskiego 9 Braniewskiej Brygady Kawalerii Pancernej.

- Codziennie mamy różne ilości zgłoszeń w zależności od sytuacji, od pory roku itd. W 2023 roku podjęliśmy w sumie 1100 przedmiotów wybuchowych i niebezpiecznych. Zrealizowaliśmy 248 zgłoszeń interwencyjnych w powiecie elbląskim, braniewskim i bartoszyckim – mówi dowódca patrolu saperskiego z 9 Braniewskiej Brygady Kawalerii Pancernej.

Saperzy z Braniewa dbają też o edukację mieszkańców regionu. Zależy im na tym, by każdy wiedział co ma zrobić w przypadku znalezienia „zardzewiałej śmierci”- tak mówi się właśnie na niebezpieczne pamiątki pod drugiej wojnie światowej.

- Pierwsza czynność jaką robimy to informujemy o tym policję lub dzwonimy pod numer alarmowy 112. Nie dotykamy, nie podnosimy, zabezpieczamy tylko teren, żeby nie dostały się tam osoby postronne i czekamy na przyjazd policji – apelują saperzy.

żródlo:  9BBKPanc.

Foto: st. kpr. Piotr SZAFARSKI (16DZ)