... ...

22 maja br. w Warszawie, z udziałem wicepremiera W. Kosiniaka-Kamysza oraz sekretarza stanu w MON Pawła Bejdy podpisano umowę na dostarczenie dla Wojska Polskiego  systemu aerostatów radiotechnicznych „Barbara”.

Aerostaty rozpoznawcze w systemie BARBARA są elementem systemu rozpoznania radiolokacyjnego, uzupełniając działający obecnie System Obrony Powietrznej i Brzegowy System Obserwacji. Posiadają one zdolność wykrywania szerokiej gamy obiektów, takich jak pociski rakietowe, samoloty, drony i jednostki nawodne. Zasięg wykrywania obiektów przez aerostaty wynosi ponad 300 km Aerostaty będą zawieszone na wysokości ok. 4 km nad ziemią. 

Każdy aerostat wyposażony zostanie w podwieszany system rozpoznania radiolokacyjnego. Segment naziemny będzie się składał z centrum sterowania radarem, platformy cumowniczej, stacji meteorologicznej oraz kontenerów zasilających. Ponadto w ramach umowy został zamówiony pakiet logistyczny obejmujący czynności serwisowe, zapas części zamiennych, wsparcie techniczne oraz szkolenie użytkowników i instruktorów.

Wartość zamówienia wynosi ok. 960 mln dolarów netto. Dostawa pierwszego aerostatu zostanie zrealizowana do końca 2026 r., natomiast jego pełna gotowość operacyjna zostanie osiągnięta w I kwartale 2027 r. Kolejne 3 aerostaty zostaną dostarczone do końca III kwartału 2027 r. Gotowość całego systemu przewidziana jest na koniec 2027 r.

- Te systemy radiolokacyjne  działają na niższych wysokościach. To jest bardzo ważne, bo wojna na Ukrainie pokazuje, jak bardzo wiele warstw powinno mieć rozpoznanie. Musi być to rozpoznanie, które będzie oddziaływać na każdym poziomie. Tu będzie też rozpoznanie nawodne, tak ważne dla obrony całego kraju, każdej granicy, niezależnie od tego, gdzie ona się znajduje. Jesteśmy gotowi. Umowa jest już podpisana. Czekamy teraz na dostawy sprzętu  - zaznaczył szef MON.

Foto: Maciej Nędzynski ( CO MON)