... ...

Zwiększenie efektywności postępowań kwalifikacyjnych do służby w Policji i określenie zasad tworzenia oddziałów o profilu mundurowym w szkołach publicznych i niepublicznych – przewiduje rządowy projekt zmian w przepisach.

Chodzi o rządowy projekt zmian w ustawie o Policji, ustawie Prawo oświatowe oraz ustawie o finansowaniu zadań oświatowych.

Zmiany mają umożliwić prowadzenie odrębnego postępowania kwalifikacyjnego w stosunku do kandydatów, którzy złożyli podanie o przyjęcie do służby w Policji przed upływem 3 lat od ukończenia oddziału o profilu mundurowym (liceum ogólnokształcącego, technikum lub branżowej szkoły II stopnia), dla którego został określony odpowiedni program szkolenia. Postępowanie kwalifikacyjne wobec takich kandydatów nie będzie obejmowało testu wiedzy. Ponadto będą oni zwolnieni z etapu test sprawności fizycznej w sytuacji, gdy uzyskają pozytywny wynik ze spełniającego odpowiednie kryteria testu sprawności fizycznej przeprowadzonego w ostatnim roku nauczania w oddziale o profilu mundurowym przez zespół, w którym będą uczestniczyli policjanci lub instruktorzy.

W stosunku do policjanta przyjętego do służby w Policji, który ukończył oddział o profilu mundurowym (liceum ogólnokształcące, technikum lub branżową szkołę II stopnia), dla którego został określony program szkolenia na podstawie przepisów ustawy – Prawo oświatowe, będzie można prowadzić szkolenie zawodowe podstawowe w zakresie uzupełniającym różnice programowe między zrealizowanym minimalnym zakresem treści kształcenia a szkoleniem zawodowym podstawowym. Przyjęcie wskazanych wyżej rozwiązań ma promować osoby, które zdecydowały się na podjęcie i ukończenie nauki w oddziałach o profilu mundurowym.

Zmiany obejmujące kandydatów – absolwentów szkół ponadpodstawowych kończących oddziały o profilu mundurowym pozwolą na skrócenie wobec tych kandydatów postępowania kwalifikacyjnego i przeniesienie jednego z etapów tego postępowania (test sprawności fizycznej) na poziom szkoły ponadpodstawowej, w której zostaną utworzone oddziały o profilu mundurowym.

Zmiany w rekrutacji dla byłych funkcjonariuszy Policji

Projekt zmienia przepisy w zakresie byłych funkcjonariuszy, którzy postanowili ponownie wstąpić do służby w Policji. Z uwagi na zróżnicowane doświadczenie oraz nabyte kwalifikacje zawodowe, a także czas pozostawania poza służbą projekt przewiduje trzy ścieżki postępowania kwalifikacyjnego wobec tych kandydatów. W obecnie obowiązującym art. 25 ust. 13 i 14 ustawy o Policji projekt przewiduje wprowadzenie zmiany polegającej na wydłużeniu z 3 lat do 5 lat możliwości zastosowania opisanej w nim procedury kwalifikacyjnej. Postępowanie sprawdzające, które jest określone w przepisach o ochronie informacji niejawnych (jeden z etapów postępowania kwalifikacyjnego) będzie miało zastosowanie, w przypadku braku posiadania przez kandydata odpowiedniego poświadczenia bezpieczeństwa.

Projekt reguluje sytuację kandydatów – byłych funkcjonariuszy Policji, którzy złożyli podanie o przyjęcie do służby po upływie 5 lat od zwolnienia ze służby w Policji. W takiej sytuacji, z uwagi na upływ czasu, wobec takiego kandydata będzie przeprowadzany test sprawności fizycznej.

Uregulowane zostanie kwalifikacyjne w stosunku do kandydatów – byłych funkcjonariuszy Policji, którzy posiadają stopień w korpusie co najmniej oficerów młodszych Policji. Z uwagi na nabyte kwalifikacje zawodowe, doświadczenie oraz kompetencje ta grupa byłych funkcjonariuszy również będzie podlegała skróconemu postępowaniu kwalifikacyjnemu. Dla tych kandydatów, z uwagi na posiadane kwalifikacje, nie będzie cenzusu czasowego związanego z pozostawaniem poza służbą. Dodatkowo kandydaci ci nie będą przechodzili testu sprawności fizycznej. Tak jak w pozostałych przypadkach wobec nich nie będzie przeprowadzane postępowanie sprawdzające, które jest określone w przepisach o ochronie informacji niejawnych pod warunkiem, że będą oni posiadali odpowiednie poświadczenie bezpieczeństwa.

Projekt nowelizacji wprowadza odrębną procedurę kwalifikacyjną dla byłych funkcjonariuszy chcących się przyjąć do służby kontrterrorystycznej. Kandydaci do tej służby będą zwolnieni z testu wiedzy, etapy testu sprawności fizycznej, badania psychologicznego w tym testu psychologicznego oraz ustalenia zdolności fizycznej i psychicznej do służby w Policji przeprowadzane będą z uwzględnieniem wymagań do pełnienia tej służby dla kandydatów ubiegających się o przyjęcie na określone stanowiska do służby lub samodzielnym pododdziale kontrterrorystycznym Policji.

W stosunku do wszystkich kandydatów do służby w Policji, niezależnie od przyjętej procedury, będą utzrymane takie etapy postępowania kwalifikacyjnego jak:

  • złożenie podania o przyjęcie do służby, kwestionariusza osobowego kandydata do służby, a także dokumentów stwierdzających wymagane wykształcenie i kwalifikacje zawodowe oraz zawierających dane o uprzednim zatrudnieniu;
  • ustalenie zdolności fizycznej i psychicznej do służby w Policji;
  • sprawdzenie w ewidencjach, rejestrach i kartotekach prawdziwości danych zawartych w kwestionariuszu osobowym kandydata do służby;
  • przeprowadzenie postępowania sprawdzającego określonego w przepisach o ochronie informacji niejawnych, poza wyjątkami dot. kandydatów – byłych funkcjonariuszy Policji wobec których takiego postępowania nie będzie się przeprowadzać w przypadku, gdy będą posiadali odpowiednie ważne poświadczenie bezpieczeństwa.

Projekt zapewnia absolwentom oddziałów o profilu mundurowym, byłym funkcjonariusze Policji, którzy ukończyli z wynikiem pozytywnym etapy postępowania kwalifikacyjnego pierwszeństwo w przyjęciu do służby w Policji. Zgodnie z projektem nowelizacji policjant ponownie przyjęty do służby mianowany jest na stałe, pod warunkiem, że przed zwolnieniem ze służby w Policji był mianowany w niej na stałe. Ponadto nie będzie kierowany na szkolenie zawodowe podstawowe policjant przyjęty do służby ponownie, jeżeli podczas wcześniej pełnionej służby uzyskał kwalifikacje zawodowe podstawowe.

Wskazane wyżej zmiany mają uprościć postępowanie kwalifikacyjne zapewniające jednocześnie jego skuteczność i właściwą ocenę kandydatów do służby. Spowodują skrócenie jego przebiegu oraz ograniczenie czynności podejmowanych wobec kandydatów.

Zmiany w szkołach o profilu mundurowym

Omawiany projekt nowelizacji przewiduje również zmiany w Prawie oświatowym, w tym między innymi określenie przez ministra spraw wewnętrznych i administracji i ministra edukacji narodowej w drodze rozporządzenia programu szkolenia realizowanego w oddziale o profilu mundurowym, organizację i formy zajęć realizowanych w ramach programu tego szkolenia, warunki zajęć praktycznych, uwzględniając bezpieczeństwo uczniów i potrzebę zapewnienia niezakłóconego funkcjonowania komend Policji.

Projekt nowelizacji określa zasady tworzenia oddziałów o profilu mundurowym w szkołach publicznych i niepublicznych i nadzór pedagogiczny Komendanta Głównego Policji, który będzie realizowany za pośrednictwem Komendanta-Rektora Akademii Policji w Szczytnie.

Przepisy omawianej nowelizacji ustawy o Policji, ustawy Prawo oświatowe oraz ustawy o finansowaniu zadań oświatowych wejdą w życie po upływie 14 dni od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw. Obecnie projekt trafi pod obrady rządu, a następnie do prac w Sejmie. Zgodnie z projektem, pierwsze postępowanie rekrutacyjne do oddziałów o profilu mundurowym będzie przeprowadzone na rok szkolny 2025/2026.

Coraz więcej wakatów w Policji

Omawiany projekt zmian ma zmniejszyć powiększające się wakaty w Policji. Etaty we wszystkich jednostkach Policji w 2024 r., określono w ustawie budżetowej na rok 2024 w liczbie 108 909. Stan zatrudnienia na dzień 1 marca 2024 r. wynosił 92 647 policjantów (z tego dodatkowo 14 etatów finansowanych przez samorządy lokalne), natomiast wakat obejmował 16 276 etatów, co stanowiło 14,94% stanu etatowego. Dla porównania w 2023 r. zatrudnionych było odpowiednio 96 716 policjantów i wakat wynosił 10 411 etatów, a w 2022 r. zatrudnionych było 100 982 policjantów, a wakat obejmował 4 327 etatów.

W 2023 r. do służby w Policji przyjętych zostało 5 174 osoby (odpowiednio w 2022 r. - 5 169), natomiast odeszło z niej aż 9 458 policjantów (w 2022 r. - 4 726).

Aneta Mościcka

Zdjęcie: policja.pl