... ...

Średni  czas  oczekiwania  przez żołnierzy  zawodowych od momentu złożenia wniosku  na przydział lokalu mieszkalnego  wynosi 10 miesięcy. Ten okres obejmuje także konieczność przeprowadzenia  remontu przed zasiedleniem – poinformowała  Agencja  Mienia  Wojskowego w odpowiedzi  na zapytania  redakcji  portalu.

Najdłuższy okres oczekiwania na przydział lokalu mieszkalnego w  Olsztynie i  Warszawie  

Jest to  stan  na koniec maja br.  i obejmuje  wszystkie  oddziały regionalne  AMW.   Jak wynika  z wyjaśnienia Małgorzaty  Weber, rzecznika  Agencji,  najkrócej  żołnierze oczekują na przydział lokalu w Oddziałach Regionalnych w Bydgoszczy (5 m-cy) i we Wrocławiu (7 m-cy). Najdłużej trzeba czekać  w OR w Olsztynie (19 m-cy), w Warszawie (15 m-cy) oraz w Szczecinie (14 m-cy).

Zgodnie z uzyskanymi informacjami, na dzień 31 maja br. na przydział lokalu mieszkalnego z zasobów  Agencji oczekiwała  liczba 1563 żołnierzy zawodowych (o ponad 4 tys. mniej niż w roku poprzednim), a wśród nich posiadający uprawnienia do:

  • 2 norm (333 żołnierzy);
  • 3 norm (645 żołnierzy);
  • 4 norm (452 żołnierzy);
  • 5 norm i więcej (133 żołnierzy).

Z kolei wg danych z  OR Warszawa, na dzień 31 maja br. na  przydzielenie kwatery albo innego lokalu mieszkalnego oczekiwało:

  •  66 żołnierzy zawodowych uprawnionych do 2 norm – obecnie realizowane są wnioski z  sierpnia 2021 r.,
  • 49 żołnierzy uprawnionych do 3 norm – obecnie realizowane są wnioski z czerwca 2023 r.,
  • 119 żołnierzy uprawnionych do 4 norm – obecnie realizowane są wnioski z października 2022 r.

Wynika z tego, że największą liczbę wśród osób oczekujących na przydział lokalu mieszkalnego stanowią żołnierze zawodowi z rodziną (z jednym bądź dwojgiem dzieci).

Procedury przydziału  lokalu

Przydział kwatery lub lokalu mieszkalnego z zasobu AMW następuje na wniosek żołnierza zawodowego złożony do  dyrektora oddziału regionalnego Agencji właściwego dla garnizonu, w którym żołnierz pełni służbę wojskową.

- Przepisy ustawy o zakwaterowaniu ustanawiają administracyjny tryb dysponowania lokalami w stosunku do żołnierzy zawodowych poprzez wydanie decyzji administracyjnej pod rygorem przepisów ustawy z 14.06.1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego – informuje  AMW.

Agencja może uwzględnić żądanie żołnierza o przydział konkretnego, wskazanego przez niego lokalu mieszkalnego w sprawie rozstrzyganej w postępowaniu administracyjnym, o ile taka kwatera bądź lokal mieszkalny o określonych parametrach nie jest niezbędna w kolejności na zakwaterowanie innych żołnierzy, którzy zawnioskowali o przydział (liczy się data wpływu wniosku).

Agencja  podkreśla, że żołnierz nie ma możliwości zaznaczenia we wniosku konkretnego lokalu mieszkalnego, aczkolwiek sugestie dotyczące lokalizacji (miejscowość, dzielnica, osiedle) brane są pod uwagę, jako czynnik istotny dla jego zadowolenia i szybkości procedury przydziału, o ile Agencja posiada wolne lokale we wskazanej lokalizacji. Możliwym jest także, w przypadku posiadania wolnego zasobu w większej liczbie, przedstawienie propozycji kilku lokali do wyboru, odpowiadających uprawnieniom żołnierza.

Przyczyną odmowy przez żołnierza przyjęcia oferowanego przez Agencję lokalu mogą być zabezpieczone potrzeby żołnierza we własnym zakresie i chęć otrzymywania świadczenia mieszkaniowego, a także posiadanie prze żołnierza lokalu prywatnego w lepszej lokalizacji, chęć otrzymania kolejnej propozycji,  wyłączenie lokalu z możliwością prywatyzacji lub w dogodniejszej lokalizacji.

W okresie od 1 stycznia 2022 r. do 30 czerwca 2023 r. zostało   wykupionych 237  lokali mieszkalnych, z tego  120 z 2022 r.  Najwięcej w tym roku  we Wrocławiu i Szczecinie ( po 30)   oraz  w Gdyni ( 21).

Niezasiedlone  lokale

Ogółem, w okresie od 1 stycznia do 31 grudnia 2022 r. wpłynęło do Agencji Mienia Wojskowego (wszystkie oddziały regionalne Agencji) 6052 wniosków żołnierzy zawodowych o przydział kwatery albo innego lokalu mieszkalnego.   Na koniec maja  2023 r. ogółem w trakcie przydziału pozostawało 428 kwater/ lokali mieszkalnych.

Z informacji przekazanych przez dyrektora Oddziału Regionalnego w Warszawie wynika, że aktualnie w trakcie przydziału pozostaje 146 kwater i lokali mieszkalnych,  z tego 92 mieszkania znajdują się w m.st. Warszawa. Powyższy zasób lokalowy jest gotowy do zasiedlenia (wyremontowany przez Agencje) i proponowany żołnierzom, w kolejności zgodnie z datą złożenia wniosku oraz posiadanymi przez niego  uprawnieniami.

Zgodnie z przepisami ustawy z 10 lipca 2015 r. o Agencji Mienia Wojskowego (Dz. U. z 2022 r., poz. 2061) remont kwatery lub lokalu mieszkalnego może być przeprowadzony przez żołnierza zawodowego, na jego wniosek, po zawarciu umowy z Agencją. W przypadku, gdy żołnierz zwróci się z prośbą o przydział lokalu do remontu, to dyrektor oddziału regionalnego, w miarę posiadanych możliwości , wskazuje żołnierzom również mieszkania do remontu.

Ponadto na terenie  m. st. Warszawa pozostają niezasiedlone, na koniec czerwca br. 252 lokale mieszkalne, z których część została zgłoszona do remontu, natomiast te wyremontowane przeznaczone są na zakwaterowanie tymczasowe.

W tej sytuacji żołnierze oczekujący na przydział lokalu zamieszkują w internatach lub muszą wynająć mieszkanie na rynku cywilnym i pobierają świadczenie mieszkaniowe od Agencji na ten cel. Wiąże się to  z dodatkowymi obostrzeniami (wymagany okres wynajmu, brak możliwości wypowiedzenia umowy najmu czy brak możliwości uzyskania zwrotu pobieranych kaucji). Istnieje również możliwość dokonania remontu lokalu przez żołnierza.

Z uzyskanych przed portal informacji wynika, że w trakcie postępowania o przydział lokalu żołnierze nie są informowani co do możliwego terminu przydziału mieszkania (ze względu na brak możliwości określenia dokładnego terminu – długotrwałe prace remontowe, montaż liczników przez operatora, itp.). W efekcie, w razie nadejścia kolejności rozpatrywania ich wniosku, otrzymują pismo z propozycją przydziału lokalu wraz z (reguły) dwutygodniowym terminem na przyjęcie danego lokalu bądź odmowę jego przyjęcia chodzi o nie blokowanie, dłużej niż to konieczne, lokali dla osób faktycznie zainteresowanych mieszkaniem. Odmowa dokonana przez żołnierza skutkuje zakończeniem postępowania w sprawie przydziału. Podkreślenia wymaga fakt, że żołnierz jako strona postępowania nie ma możliwości dokonania wyboru spośród dostępnych lokali mieszkalnych przed podjęciem postępowania przez Agencję - lokale są proponowane w kolejności ich pozyskiwania.

Jeśli jest dostępnych kilka lokali zgodnych z uprawnieniami, niezaproponowanych innym żołnierzom, istnieje możliwość wyboru dogodniejszej lokalizacji na etapie prowadzonego postępowania o przydział.

W okresie od 1 stycznia 2022 r. do 30 czerwca 2023 r. AMW nie pozyskała żadnych nowych lokali mieszkalnych na terenie m. st. Warszawy.  Ze względu na rozwój nowych dywizji na „ścianie wschodniej” wszystkie możliwości inwestycyjne Agencji skierowane są na zabezpieczenie potrzeb mieszkaniowych w nowych lokalizacjach, natomiast w Warszawie w przygotowaniu są (zakwalifikowane do remontu) 303 lokale mieszkalne (oczekuje na przydział 185 żołnierzy z rodzinami i 265 samotnych). Powyższe oraz planowane inwestycje Agencji w Warszawie i w Legionowie (273 lokale w ciągu najbliższych 3 lat), pozwolą zabezpieczyć potrzeby mieszkaniowe żołnierzy w tych miejscowościach.

Ponadto, w 2023 roku zaplanowano pozyskanie 108 lokali mieszkalnych, w tym:

  • 23 poprzez budowę (Biała Podlaska – 23)
  • 85 poprzez zakup (Siedlce – 20, Zamość – 9, Lublin -18, Olsztyn – 15, Ostróda - 23).

W latach 2024-25 AMW planuje pozyskać 463 nowe lokale mieszkalne.

MON  urealnił świadczenie  mieszkaniowe

Szef  MON zdecydował o zwiększeniu urealnienia stawek świadczenia mieszkaniowego do panującej obecnie sytuacji.  Z dniem 1 stycznia 2023 r. weszła w życie nowelizacja  MON z  21 listopada 2022 r. w sprawie wypłaty świadczenia mieszkaniowego. Na mocy tych przepisów zwiększono urealnienie współczynników świadczenia mieszkaniowego do obecnej sytuacji na rynku mieszkaniowym

W Warszawie świadczenie w wysokości 900 zł wzrosło do 1500 zł. Jednak wydaje się, zwłaszcza wobec ogromnej liczby wniosków żołnierzy o przydział lokalu mieszkalnego, że nie rozwiązuje to problemów z sytuacją mieszkaniową żołnierzy. Żołnierz przesiedlający się z rodziną musi liczyć się z o wiele większymi opłatami za wynajem niż otrzymywane świadczenie. Nie tylko wzrosły wysokości samych najmów, lecz także czynszów w wspólnotach czy spółdzielniach oraz opłat związanych z eksploatacją mieszkania (energia, gaz, woda).

Ponadto, rynek mieszkaniowy w Warszawie stał się wyjątkowo brutalny – wobec dużego popytu na wynajem mieszkań, normą jest organizacja „castingów” wśród kandydatów do wynajęcia mieszkania. I nie ma co się oszukiwać, żołnierze z rodziną a w szczególności z dziećmi nie są wymarzonymi wynajmującymi.

Z pewnością pozytywnie należy ocenić zwiększenie stawek świadczenia mieszkaniowego przez Ministra Obrony Narodowej. Jednakże nie spowodowało to zmniejszenia zainteresowania żołnierzy przydziałem lokalu mieszkalnego z zasobów Agencji Mienia Wojskowego, o czym świadczy liczba żołnierzy wnioskujących o taki przydział. Z pewnością Prezes AMW powinien poważnie rozważyć konieczność pozyskiwania kolejnych lokali mieszkalnych, w szczególności w miejscowościach, gdzie czas oczekiwania jest najdłuższy. Tym bardziej, że armia się nieustannie rozbudowuje.

Mykonos

Zdjęcie: AMW ( budynek w Przasnyszu)